Dan državnosti

Že 26 let zapored praznujemo ta dan. Kaj pravzaprav pomeni? Ta dan obeležujemo spomin na 25. junij 1991, ko je Slovenija formalno postala neodvisna. Na ta dan je bila sprejeta Deklaracija o neodvisnosti in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Deklaracija o neodvisnosti je dokument, ki ga je sprejel slovenski parlament 25. junija 1991 in ki skupaj z ustavnim zakonom za uresničitev Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije ter več zakoni, s katerimi je Slovenija prevzela prejšnje pristojnosti federacije na svojem ozemlju, predstavlja temelj slovenske državnosti.

Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije je temeljni dokument slovenske osamosvojitve, ki ga je sprejel slovenski parlament 25. junija 1991. Z njim je Slovenija razglasila neodvisnost in prevzela pristojnosti SFRJ na ozemlju Slovenije, priznala obstoječe meje SR Slovenije kot državne meje, zagotovila varstvo človekovih pravic vsem državljanom, pripadnikom manjšin pa tudi posebno varstvo, kot sledi iz meddržavnih pogodb.

Pa se danes po 26 letih sploh zavedamo, kaj to pomeni? Naši predniki so skozi preteklo zgodovino neizmerno hrepeneli po samostojni državi. Kako se skozi vse zvrsti umetnosti kaže to hrepenenje, to upanje in celo ta vera, da bomo Slovenci enkrat živeli na svoji zemlji. Te sanje, to hrepenenje vse to je uresničeno, to sedaj dejansko živimo. Pa se tega zavedamo? Mislim, da ne. Če pogledamo samo odnos, ki ga imajo/imamo do države, do domovine. Ko se peljemo okrog po naših krajih ob državnih praznikih, koliko zastav vidimo plapolati? Skoraj nobene. Skoraj človek prej vidi zastavo z rdečo zvezdo, kot pa slovensko zastavo. To ni samo sramotno, to je celo žalostno. Odkar sem prišel v Šmarjeto na župnišču visi slovenska zastava, V cerkvi je nekje dve leti, pa slišim nekatera mnenja, da to pa res ne paše. Zakaj vendar župnik ne odstrani zastave iz cerkve. Dragi bratje in sestre, ali v cerkvi nismo Slovenci, vas vprašam? Ali nas je sram naše državne zastave? Kdor je že bil, kje po svetu je lahko opazil, kakšen je odnos do zastave po svetu. Ne samo, da zastave visijo na skorajda vsaki stavbi, imajo celo državne praznike posvečene državni zastavi.

Pa bo kdo rekel, češ Cerkev in država sta ločeni. Res je, sta ločeni, ločeni sta ustanovi, ljudje pa smo isti. Drug pomislek, ki bi ga lahko kdo imel je, da je v tej državi toliko stvari narobe in vse tako drugače, kot je bilo načrtovano leta 1991, da se s tako državo ne more poistovetiti. Tudi to je res, da je v državi skorajda vse narobe in zavoženo. Vendar to je samo še en razlog več, da je zastava tudi v cerkvi, da nas vsakič opominja, da moramo za državo in njene voditelje moliti in tudi sami prevzeti odgovornost za državo. Sam sem prepričan, da imamo takšno državo in voditelje, kot si jih zaslužimo. Saj si jih vendar sami izbiramo in jih volimo. Če pa te odgovornosti ne prevzemamo in prepuščamo, da na mesto nas volijo drugi in izbirajo po svoje, potem pa imamo stanje takšno, kakršno je.

Naj nas dan državnosti in slovenska zastava spodbuja, da bomo za domovino več molili in predvsem prevzemali odgovornost, za svojo prihodnost in prihodnost naše domovine. Bog blagoslovi Slovenijo.

Poletna žegnanja po podružnicah

nalagam novice...