Mesečna oznanila
Mesečna oznanila za mesec september
SV
SV. MAŠE
23. navadna, angelska nedelja
6.9.
7.00, za Franca Breganta.
10.00, za farane.
Pon. 7.9. Regina, mučenka
7.00, za pok. Nado.
Marijino rojstvo Mali šmaren, 8.9.
10.00 v Slapih, po namenu.
19.00, za Alojza Cvelbarja.
Sre. 9.9.Peter Klaver,redovnik
Čet. 10.9. Nikolaj Toletinski
18.00 v Slapih, za Antonijo in Alojza Goloba.
Pet. 11.9. Gvido, spokornik
19.00, 30.dan za Jožefo Barborič.
Sob. 12.9. Marijino ime
19.00, za Slavico, starše in sestri Pajk (obl.).
24. navadna nedelja
13.9.
7.00, za farane; spomin: + pok. Vovkotovi.
10.00, za Pavla Zajca.
Pon. 14.9. Povišanje sv. Križa
7.00, za starše, brate in sestre Lindič.
Tor. 15.9. Žalostna M.B.
18.00 na Cerovcu -
Sre. 16.9. Kornelij, papež
9.00 v DSO, enota Trebnje -
Čet. 17.9. Robert Bellarmino
18.00 v Slapih, za pok. Dolenškove in Mlinarjeve.
Pet. 18.9. Jožef Kupertinski
19.00, za Janeza in Katarino Juvančič.
Sob. 19.9. Januarij, škof
19.00, za zdravje; spomin: + Viktor in pok. Besalovi.
25. navadna nedelja
20.9.
7.00
10.00, za farane; spomin: + Jože Žagar in Albin; + pok. Zalokarjevi in Novšakovi in Ana Bobnar.
Pon. 21.9. Matevž, evangelist
7.00 -
Tor. 22.9. Florencij, pušč.
18.00 v Slapih, 30. dan za Alojzijo Gotlib.
Sre. 23.9. Pij iz Pietrelcine
Čet. 24.9. Anton Martin Slom.
18.00 v Slapih, 1.obl., za Vido Bajc; spomin: + starši Cizerle in Anton Lunder.
Pet. 25.9. Sergij Radoneški
19.00 -
Sob. 26.9. Kozma in Damjan
19.00, za Cirila Redka.
26. navadna nedelja
27.9.
7.00, za Jožefo in Franca Peršeta.
10.00, za farane.
Pon. 28.9. Vaclav, mučenec
7.00 -
Tor. 29.9. Mih., Gabriel, Raf.
18.00 na Vinici -
Sre. 30.9. Hieronim, duhovnik
Čet. 1.10. Terezija Deteta Jez.
18.00 v Slapih, za Jožeta in Marijo Smrekar (obl.).
Pet. 2.10. Angeli varuhi
19.00 -
Sob. 3.10. Frančišek Borgia
19.00 -
27. navadna nedelja
4.10.
7.00
10.00, za farane; spomin: + družina Kirn, Pavel in Marina; + Jože Metelko (obl.)
OBVESTILA
PRIPRAVA IN SODELOVANJE PRI SV. MAŠI OB 10.00: 13. september Šmarjeta (novi del); 20. september Zaboršt; 27. september Vrtače; 4. oktober - Čela.
SKLAD ZA OBNOVO ŽUPNIJSKE CERKVE: v mesecih juliju in avgustu je bilo v sklad za obnovo župnijske cerkve darovanih 1.535,00 Ź. Trije darovalce so bili iz Gorenje vasi in eden iz Toplic, darovali so tudi lastniki ob blagoslovu Skuškove kapelice. Ob pogrebu Jožefe Barborič pa so darovali: Cilka, Fani, Mojca; Dežmanovi; Drenikovi; družina Zupan; družini Ilovar, Bele; družina Perše; Lojze Simončič z družino; Marija Halas z družino; Bevc Franc; Stanko Grahut; Jerneja z družino; Rezi Majcen; Marko Cukjati z družino; Marta Borse; Milkini sosedje. Skupaj je v skladu za obnovo župnijske cerkve zbranih 29.020,00 Ź. Bog povrni vsem darovalcem naše cerkve.
ŽUPNIJSKO ZAHVALNO ROMANJE: župnijsko zahvalno romanje ob koncu poletnih žegnanj, bo v nedeljo 13. septembra po sedmi jutranji maši. Predvidoma nas bo pot vodila na obrobje Ljubljanskega barja v kraje župnikovega doma.
GOSPODARSKEGA SVET: sestanek članov Gospodarskega sveta bo v četrtek 17. septembra ob 19.00.
ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET: sestanek članov Župnijskega pastoralnega sveta bo v četrtek 17. septembra ob 20.00.
MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE: molitveni dan za duhovne poklice v naši škofiji bo letos v soboto 12.9. pri Treh farah v Beli krajini.
SREČANJE MLADIH V STIČNI: v soboto 19. septembra, bo v Stični 28. festival mladih. Geslo srečanje je svetopisemski stavek: Svoje upanje smo naslonili na živega Boga (Tim 4.10).
Katehetsko pismo verouČencem in NJIHOVIM staršem
Novo šolsko leto je že potrkalo na vrata. Nakupili ste vse potrebno za začetek pouka. Starši pač želite, da bo otrok dobro opremljen sedel za šolske klopi, da bo imel prav tisto, kar si želi. Želite si še, da bi se dobro učil, da bi povzročal čim manj skrbi in ob koncu šolskega leta prinesel domov dobre ocene.
Poleg izobrazbe moramo dati otrokom tudi dobro vzgojo in jih opremiti z jasnimi stališči do vrednot. Treba je, da stojimo otrokom vsak dan ob strani in se z njimi pogovarjamo.
Ko iščemo vero, se ne zanašajmo samo na verouk, saj je vendar jasno, da verouk brez verske vzgoje v družini ne more otroka vzgojiti v kristjana. Potrudimo se, da bomo otrokom posvečali dovolj časa in dovolj ljubezni in tako gradili temelj, ki ga bodo lahko dograjevali učitelji, vzgojitelji in kateheti. Otroku boste najbolj pomagali k rasti v veri, če boste skupaj z njim obiskovali nedeljsko sveto mašo in v družini gojili skupno večerno molitev.
Naj bo pot vaših otrok skozi vrata šolskih in veroučnih učilnic blagoslovljena in naj jih spremlja tudi naša molitev.
MOLITEV:
Gospod Jezus,
Rad spoznavam vse lepe stvari okoli sebe. Rad odkrivam skrivnosti življenje, tako v naravi pri rastlinah in živalih kakor v brezmejnem vesoljstvu. Blagoslovi delo in napore mojih vzgojiteljev. Pomagaj mi, da se bom z veseljem učil in s svojim znanjem koristil drugim. Gospod Jezus, rekel si: Kjer sta dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz sredi med njimi. Vesel sem, da nas pri verouku povezuješ v eno družino. Pomagaj mi, da bom pazljivo poslušal, kar nam bo govoril katehet v tvojem imenu.
SVETNIKI NAŠIH CERKVA
Sveti Matej, Matevž, evangelist, apostol, ki goduje 21. septembra.
Poznan je bil tudi pod imenom Levi. Bil je cestninar, mitničar. Bil je v službi in je sedel pri svoji mitnici, ki je bila v tedanjem trgovskem mestu Kafarnaumu ob Genezareškem jezeru. Tedaj je prišel mimo Jezus in mu rekel: Hodi za menoj! Matej je vstal in šel za njim in tako postal njegov učenec. V zahvalo je Matej napravil veliko gostijo Jezusu in njegovim učencem ter povabil tudi veliko svojih stanovskih tovarišev, cestninarjev. Ko so pa to videli farizeji, so se spotikali, rekoč: Zakaj jĂŠ vaš učenik s cestninarji in grešniki? Ko je Jezus to slišal, je dejal: Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni. Pojdite in se poučite, kaj se pravi: Usmiljenja hočem in ne daritve. Nisem namreč prišel klicat pravičnih, ampak grešnike. Preden je Matej po Gospodovem vnebohodu odšel med pogane, so ga judovski spreobrnjenci prosili, naj jim opiše Jezusovo življenje. Tako je Matej napisal svoj evangelij, prvi od štirih evangelistov, v aramejskem jeziku, kakršnega so Judje govorili po babilonski sužnosti. Matej je duhovni prednik, začetnik izročila, ki se izteka v Matejev evangelij, ki je postal poleg Markovega evangelija najvažnejši vir za evangeliste. Stara poročila pripovedujejo, da je Matej pozneje misijonaril v Perziji, Mediji, Siriji in Mezopotamiji in umrl mučeniške smrti.
Upodabljajo ga s človekom ali angelom, z mečem (sulico) ali mošnjo. Bil je zavetnik bančnih uradnikov, knjigovodij in carinikov.
Sveti Matej je upodobljen v podružnični cerkvi na Koglem.
NA KRATKO
Kdaj je Cerkev vpeljala katehezo?
Lahko rečemo, da je kateheza stara toliko kot cerkev. V predgovoru Katekizma katoliške cerkve, ki ji izšel leta 1992 in smo ga že naslednje leto dobili v slovenskem prevodu, zvemo, da so že v apostolskih časih (npr. v pismih apostola Pavla) z besedo kateheza poimenovali prizadevanje Cerkve za oblikovanje učencev, za opomoč ljudem, da bi verovali, da je Jezus Božji Sin, za vzgajanje in poučevanje v tem življenju in teko za graditev Kristusovega telesa. V apostolski spodbudi o katehezi (1989) je papež Janez Pavel II. zapisal: Kateheta je vzgoja otrok, mladine in odraslih v veri ter vsebuje predvsem organski in sistematični pouk v krščanski veri, da bi jih uvedli v polnost krščanskega življenja. Kateheta in pridiga sta glavni obliki, v katerih se praktično izvaja učiteljska služba Cerkve. Skozi zgodovino se je katehaze razvijala, upoštevajoč razvoj verskega nauka pa tudi pedagoške znanosti.