Avtor: arhiv Objavljeno: 3. 11. 2007

Misel, svetnik, znamenje

Misel iz Svetega pisma

Poskušal je videti, kdo je Jezus, pa ni mogel zaradi množice, ker je bil majhne postave. /.../ Ko je Jezus prišel na tisti kraj, je pogledal gor in mu rekel: "Zahej, hitro splezaj dol."

Jezus je do slehernega človeka zelo oseben. Zaheja opazi tudi sredi množice, ne glede na majhno postavo. Predvsem pa opazi njegovo hrepenenje in veliko željo, da bi videl Gospoda. Jezus z nami ravna isto, kot je ravnal pred dvema tisočletjema. Odpravlja vsako razlikovanje in z veseljem vstopa v naše srce, ko zasluti, kako si želimo njegove bližine. Njegov dotik je tisti, ki spreobrača naša srca, tako kot je spreobrnil srce bogatega cestninarja.

Svetniki naših cerkva

Sv. Martin, goduje 11.novembra. To je v Sloveniji star ljudski praznik, ki naznanja konec dela na poljih in krst mladega vina, martinovo. Legenda pravi, da je sv. Martin spremenil vodo v vino kot Kristus v Kani galilejski. Nekoliko kasnejša legenda je o goseh, ki naj bi izdale svetega Martina; ta se je med njimi skrival, ko so mu hoteli sporočiti, da je bil izvoljen za škofa. Po tej legendi morajo gosi na dan njegove smrti umreti. Bil je eden prvih svetnikov- nemučencev, ki mu je Cerkev priznala svetniško čast. Je priprošnjik vojakov, pastirjev, revežev in suknarjev. Na Slovenskem je sv. Martin poznan predvsem kot usmiljen vojščak, ki z mečem reže svoj plašč, da bi ga dal revežu, njegova običajna spremljevalka pri upodobitvah pa je goska. Nam najbližja upodobitev sv. Martina je v podružnični cerkvi na Vinici.

Znamenja

Bogoslužje €“ pogovor z Bogom Pri vsakem bogoslužnem opravilu poteka pogovor med Bogom in nami: Bog nagovarja nas, ki smo se zbrali pri bogoslužju, mi pa mu v molitvi in pesmi odgovarjamo. Čeprav je pogovor oseben, se bogoslužje dogaja v skupnosti. Nedeljsko in praznično bogoslužje je bogoslužje vseh nas. To bogoslužje lahko vključi tudi tiste, ki iz tehtnega razloga ne morejo biti navzoči in so zato vanj vključeni samo prek radijskih in televizijskih sprejemnikov. Čeprav gre pri spremljanju prenosa svete maše in drugih svetih opravil, je to dejanje vere osredotočeno zgolj na rast osebne pobožnosti, sodelovanje v skupnosti pa je okrnjeno. Za tiste, ki dejansko ne morejo biti pri maši (bolni in ostareli) in jih nedeljska zapoved ne veže, je takšno sodelovanje pravi balzam za dušo.