Avtor: arhiv Objavljeno: 18. 09. 2007

Veliki Vinji vrh, cerkev sv. Jožefa

Lega. Cerkev stoji na 392 metrov visokem, razglednem in z vinogradi zasajenem Velikem Vinjem vrhu nad Šmarjeto, v območju enega največjih dolenjskih železnodobnih gradišč. Pri cerkvi raste mogočna lipa.

Vas Vinji Vrh je prvikrat omenjena v urbarju klevevškega gospostva iz leta 1318, cerkev, ki je bila posvečena Materi Božji, pa šele leta 1581 v popisu Pavla Bizancija. Poleg nje pa je takrat stala na Vinjem vrhu še ena cerkev, posvečena sv. Volbenku. Kdaj se je Marijinemu pridružilo še Jožefovo čaščenje ni mogoče natančno povedati. Gotovo pa se je to zgodilo enkrat v prvi polovici 18.stoletja, ko se je razmahnil val čaščenja sv. Jožefa.

Na Velikem Vinjem vrhu lahko govorimo kar o cerkvenem kompleksu, posebej še, če upoštevamo, da sta tu dolga stoletja stali dve, za dolenjske razmere veliki cerkveni stavbi. Številne predelave Jožefove (Marijine) cerkve, ki so sledile stilnim novostim (gotika, barok) ter bogata in kvalitetna oprema, pričajo o njenem izjemnem pomenu, ki presega povprečje podeželskih podružnic. Delno ga lahko pojasnimo s tem, da je bila to nekoč znana in dobro obiskovana božja pot.

Osrednje mesto v prezbiteriju zavzema velik zlat glavni oltar, v osnovi še iz 17. stoletja in predelan v 18. stoletju. V glavni niši je kip Matere Božje, ki ga pokriva Metzingerjeva slika Smrt sv. Jožefa. V stranskih nišah sta levo kip sv. Marjete in desno sv. Barbare. V atiki, oblikovani kot trilist, je upodobljena Sveta Trojica, nad njo pa je tik pod stropom nameščen kip nadangela Mihaela, ki tehta duše.

Podružnična cerkev sv. Jožefa na Velikem Vinjem vrhu: pogled s kora na oltarje v prezbiteriju (levo) in na glavni oltar (desno).

Levi stranski oltar je posvečen sv. Uršuli. Mučenka je upodobljena kot kraljična s puščico v roki, v zavetju njenega plašča pa se stiskajo device, njene spremljevalke. .

Veliki Vinji Vrh, kip sv.Uršule na stranskem oltarju (levo) in slika sv. Notburge na prislonjenem oltarju nasproti glavnega vhoda (desno).

Ob južno steno ladje nasproti stranskega vhoda je prislonjen oltar sv. Notburge, ki je zrelo baročno delo iz prve polovice 18. stoletja in sodi v skupino za Dolenjsko značilnih okvirnih oltarjev. Avtorstvo slike sv. Notburge nekateri pripisujejo baročnemu slikarju Reinwaldu.

Desni stranski oltar je posvečen sv. Roku, katerega kip tudi zavzema mesto v osrednji niši.

Orgle. Instrument je izdelek znamenitega ljubljanske orglarja Janeza Jurija Eisla.