Avtor: arhiv Objavljeno: 4. 10. 2006

Geografske značilnosti

Župnija Šmarjeta leži v razgibanem svetu na levem bregu Krke. Na vzhodu meji na župnijo Škocjan, na jugu na Belo cerkev in Sv. Peter €“ Otočec, na zahodu na Mirno Peč in na severu na župnijo Trebelno. Vanjo so zaobjete vasi Brezovica z zaselkom Kamni vrh (Kumi vrh), Čelevec z zaselkom Preloge, Dol, Dolenje Laknice (del), Družinska vas (del), Gorenja vas, Grič z zaselkom Slape, Koglo z zaselkom Lakote, Mala Strmica, Orešje z zaselkom Orešniki, Radovlja z zaselkoma Cerovec in Podgorica, Strelac, Sela, Šmarjeta z zaselkom Dolenja vas, Šmarješke Toplice z zaselkom Toplice, Radež in Gomila, Vinica, Vinji Vrh (samo cerkev sv. Jožefa), Zbure z zaselkom Zaboršt in Žaloviče. Poleg župnijske cerkve sv. Marjete v Šmarjeti, ima župnija še sedem podružnic: cerkev sv. Štefana v Šmarjeških Toplicah, sv. Urha v Žalovičah, sv. Jakoba na Cerovcu, Karmelske Matere Božje v Slapih, sv. Martina v Vinici in sv. Jožefa na Velikem Vinjem vrhu. Vse cerkve v župniji imajo status kulturnega spomenika.